Загальна картина - всі подібні онлайн-сервіси можна розбити на два широких класи: проекти, що допомагають дізнатися про кандидатів, та проекти, що займаються моніторингом виборчої кампанії. Є й інші сайти, наприклад спецпроекти від ЗМІ з досьє кандидатів, або з попереднім голосуванням онлайн, однак перші, як правило, неповні, а другі використовують тему виборів для збільшення трафіку на свої сайти.
Моніторив моніторинги: Іван Помідоров
Варто одразу зауважити, ще ні разу в Україні списки кандидатів у депутати не вивчалися настільки детально. І жодного разу не було створено такої кількості сайтів, що дозволяють слідкувати за виборчими порушеннями онлайн - на цих виборах їх, як мінімум, три.
Згадати та відфільтрувати
Проект від руху «Чесно» дозволяє знайти кандидата, та дізнатися чи пройшов він перевірку по низці критеріїв доброчесності.
Інструмент вийшов досить якісний, з точки зору дизайну, інтерфейсу користувача та інформаційної графіки. Головний спосіб пошуку - за прізвищем, однак є і додатковий - за областю та округом, з симпатичними векторними картами для усієї мажоритарки.
За результатами декількох місяців роботи, «Чесно» вдалося обробити дані та зробити висновки по 2306 кандидатам - і це найбільша кількість детальної інформації по учасникам виборів, що знаходиться в одному місці, принаймні з усіх нам відомих. По частині персонажів є екскурси в їх автобіографічні дані на п'ять та більше років назад.
Мінуси: проект критикують за критерії, по яким оцінюють кандидатів.
Приціл виборця
Спільний проект «R.A.M. 360» та Текстів. Особливість цього проекту, в першу чергу, це використання даних з усіх декларацій кандидатів, що йдуть по мажоритарним округам. Після вибору номера округу, ви бачите список, в якому вказані головні показники податкових декларацій для кожного, хто йде по «мажоритарці» - гроші, нерухомість, земля, машини. А якщо є конкретні числа, то їх завжди можна порівняти.
Другою особливістю проекту є розділ «Прогноз». Це - своєрідний калькулятор результатів - в залежності від явки, та відсотка підтримки для головних партій, програма рахує кількість місць у парламенті від тієї чи іншої політсили.
Третьою особливістю проекту є те, що він повністю волонтерський, і реалізується без залучення стороннього фінансування, лише зусиллями агенції «РАМ 360»
Мінуси: частина користувачів критикує інтерфейс за надмірну складність у використанні.
Тепер трохи про три сервіси моніторингу виборів, які можна порівняти між собою, тому що вони дуже схожі за своїм призначенням.
Мапа від Опори
«Опора» вже декілька років займається спостереженням на виборах, тому їх рішення запустити проект з картами не здається несподіваним http:/
Кластеризація (показ на карті великої кількості міток на малому масштабі) не оптимізована, та графічно виконана у досить невдалий спосіб.
Розділи сайта не дороблені. Мапа містить лише частину анонсованої інформації (наприклад, на ній присутні не всі дільниці, а лише приблизно 2/3 з наявних)
Не видно загальної статистики, наприклад скільки всього порушень зафіксовано, тощо.
Проте, стрічка повідомлень про порушень заслуговує на добрі слова, а інколи там зустрічаються справжні шедеври, що дозволяють добре відчути смак цих виборів. Тут проявляється сильна сторона проекту - декілька тисячна мережа спостерігачів, що працюють під координацією «Опори»
Проект ElectUA.org
Непогана мапа, хоча і не без недоліків (кластеризація міток взагалі відсутня), та статистика одразу на першій сторінці - це власне і є головними сильними сторонами проекту від Інтерньюз. Однак, схоже що головний недолік - це відсутність великої групи помічників, що додавали б більше порушень. Якщо в Опори є своя сітка спостерігачів, а у «Майдану» (див. нижче) є свої активісти, то складно сказати, яким чином буде збиратися інформація про порушення - можливо, більша частина буде надходити від партнерів, тої ж таки Опори, або КВУ.
Оновлено 23.10.2012, на прохання команди проекту ElectUA.org:
Окрім співпраці з ГМ "Опора" та КВУ у проекту є власна мережа журналістів, яка відстежує порушення виборчого законодавства у всіх регіонах України. Також, частина повідомлень надходить безпосередньо від громадян.
Проект Майдан-моніторинг: Вибори-2012
http:/
Інструмент від сайту Майдан - піонерів онлайн-активізму в Україні, на нашу думку, найкраще виконує задекларовані задачі, тобто фіксує та показує порушення.
Не в останню чергу, завдяки вибору перевіреного інструмента - відкритої платформи Ushahidi, що використовувалася для спостереженням за низкою виборів в інших країнах (або в повідомленнях про перебіг війни у Лівії). Наприклад, зображення даних на карті реалізоване значно краще ніж в інших проектах - спосіб, яким Ushahidi кластеризує місця порушень, є найбільш оптимальним.
Також, на відміну від інших, Майдан-моніторинг - це не просто фіксація порушень, але й заклик до дії, з відповідними інструкціями та онлайн-матеріалами для тих, хто збирається робити це сам.
Мінуси: недоліки дизайну, в тому числі занадто обмежене за розмірами початкове вікно для мапи.
Коментарі 1
VM1946
Профіль
Мої друзі
У кого я в друзях
Блог
Виталий Москаленко
ПЕРЕД ВЫБОРАМИ: ГОЛОСУЙ ПРАВИЛЬНО….
"Граждане, послушайте меня!" Е.Евтушенко.
«Голосуй правильно», - вдалбливают пересичному,- «и будет щастя». Актуально правило арифметики: от перестановки слагаемых сумма не изменяется, т.е. как не голосуй, а править бал будет крупный капитал. Такова конструкция этой оборудки. И в который раз обуяет электорат разочарование, как после оранжевого Майдана. Ой ле-ле, опять не правильно голосовали. И впрямь, необычный украинский избиратель. Нет на нашей планете другой такой страны, где один премьер-министр сидит за воровство (уже 14 лет) в США, второй - тоже в буцыгарне. И президент с двумя уголовными судимостями. Депутаты – no coments. Голосуй правильно….Уверяю, что скоро Партия Регионов уйдет в небытие, а вместе нее будет создана новая - старая т.н. партия (клон), которая будет стоять на страже установившегося Порядка (Системы). И снова: голосуй правильно…
Мировая экономика, построенная на принципах либерализма, стала снижать обороты. Наступили времена перманентного кризиса. Расцвет капитализма припадает на середину XX века - мы пропустили эту фазу развития общества. Неолиберальаня рыночная экономика исповедующая оголтелое потребительство и неистовую конкуренцию должна уступить иной модели бытия социума. Если это не произойдет (с какой стати?), то мы сгинем в борьбе за жизненные ресурсы. Не может экономика расти бесконечно, не может!
Посмотрим на неньку - Украину. Мы раздуваем щеки и говорим что «незалежни». В условиях совэцькой империи на долю Украины припадало 5% мирового ВВП, теперь – 0,43%. И никаких предпосылок для экономического взлета. Да если бы они и были внутри страны, то кому нужен конкурент в глобальной экономике. Главные решения принимаются не в Киеве, а в Вашингтоне, Брюсселе, Москве, Пекине. Если смотреть в корень, то в Украине сражаются за возможность дерибана две мега мафии - у одной центр в Донецке (ПР), у другой в Днепропетровске (БЮТ).И связаны они видимыми и невидимыми нитями с силами, которые крутят мировые колеса. Остальные партии правого или центристского толка - это попутчики - прилипалы. Ни одна из них не выступает за смену Системы. Ах да, есть КПУ , как бы идеологическая партия гегемона. Если по правде, то это кучка людей, которая, эксплуатируя левую идею, попадает в ВР. Ах, как хорошо быть депутатом! За 20 лет КПУ не провела ни одной заметной акции ( забастовка, стачка) против эксплуататоров трудового народа. Только, как говаривал вождь мирового пролетариата Вл. Ленин –«политическая трескотня». Ага, еще есть идеологическое ВО "Свобода" – увы, национал-патриоты только волают про коммуняк и клятых москалив, а дел никаких. Ну, хотя бы одного ворюгу-коррупционера мм..м… ущучили. Всего в Украине зарегистрировано более 200 партий. Есть даже партия, которая не скрывает своих устремлений, называется "До корыта"! Еще предстоит гражданам выбирать самого-самого из кандидатов - мажоритарщиков. Слушая (краем уха) их выступления, читая прокламации (краем глаза) трудно представить, что из них могут получиться творцы законов. Как один: слуга народа, строитель песочниц, гречкосеятель, радетель « высокого и вечного». А что: «Обіцянка-цяцянка». Кто попадет в депутаты, то первым делом нужно бабки отбить потраченные на "гречку". А там и приумножить заработанное непосильным трудом. Нет среди них Данко, нет Моисея … Народу нужен пастух, который бы вывел его на хорошее пастбище и не сильно стриг. Только и всего, без всяких «измов».
К вышесказанному хочу добавить, что истории неизвестны факты, когда правящий класс без крови отдал власть и статки. Предпосылок к буржуазной революции в Украине нет, не созрела до борьбы с олигархатом наша базарная буржуазия. Простому люду (малоимущему) революция вовсе не нужна, ибо будут в первую очередь трещать чубы у холопов. Итак, будем голосовать или "пускайте куме бульби та йдіть на дно"? Наверное правильно прислушаться к мудрости житейской:"Якось воно буде, бо ще ніколи не було, щоб якось воно не було". Поэтому: голосуй правильно…