Свято демократії, онлайн. Огляд інтернет-проектів, створених для допомоги чесним виборам.

Оцінка статті на цей момент: +2/-0
Читати Не читати Коментувати
  • 186485 Перегляди
  • 1 Коментарі
  • 22/10/2012Дата публікації

Загальна картина - всі подібні онлайн-сервіси можна розбити на два широких класи: проекти, що допомагають дізнатися про кандидатів, та проекти, що займаються моніторингом виборчої кампанії. Є й інші сайти, наприклад спецпроекти від ЗМІ з досьє кандидатів, або з попереднім голосуванням онлайн, однак перші, як правило, неповні, а другі використовують тему виборів для збільшення трафіку на свої сайти.

Моніторив моніторинги: Іван Помідоров

Варто одразу зауважити, ще ні разу в Україні списки кандидатів у депутати не вивчалися настільки детально. І жодного разу не було створено такої кількості сайтів, що дозволяють слідкувати за виборчими порушеннями онлайн - на цих виборах їх, як мінімум, три.

Згадати та відфільтрувати

http://chesno.org

Проект від руху «Чесно» дозволяє знайти кандидата, та дізнатися чи пройшов він перевірку по низці критеріїв доброчесності.

Інструмент вийшов досить якісний, з точки зору дизайну, інтерфейсу користувача та інформаційної графіки. Головний спосіб пошуку - за прізвищем, однак є і додатковий - за областю та округом, з симпатичними векторними картами для усієї мажоритарки.

За результатами декількох місяців роботи, «Чесно» вдалося обробити дані та зробити висновки по 2306 кандидатам - і це найбільша кількість детальної інформації по учасникам виборів, що знаходиться в одному місці, принаймні з усіх нам відомих. По частині персонажів є екскурси в їх автобіографічні дані на п'ять та більше років назад.

Мінуси: проект критикують за критерії, по яким оцінюють кандидатів.

 

Приціл виборця

http://rada2012.texty.org.ua

Спільний проект «R.A.M. 360» та Текстів. Особливість цього проекту, в першу чергу, це використання даних з усіх декларацій кандидатів, що йдуть по мажоритарним округам. Після вибору номера округу, ви бачите список, в якому вказані головні показники податкових декларацій для кожного, хто йде по «мажоритарці» - гроші, нерухомість, земля, машини. А якщо є конкретні числа, то їх завжди можна порівняти.

Другою особливістю проекту є розділ «Прогноз». Це - своєрідний калькулятор результатів - в залежності від явки, та відсотка підтримки для головних партій, програма рахує кількість місць у парламенті від тієї чи іншої політсили.

Третьою особливістю проекту є те, що він повністю волонтерський, і реалізується без залучення стороннього фінансування, лише зусиллями агенції «РАМ 360»

Мінуси: частина користувачів критикує інтерфейс за надмірну складність у використанні.

 

Тепер трохи про три сервіси моніторингу виборів, які можна порівняти між собою, тому що вони дуже схожі за своїм призначенням.

Мапа від Опори

http://map.oporaua.org/

«Опора» вже декілька років займається спостереженням на виборах, тому їх рішення запустити проект з картами не здається несподіваним http://map.oporaua.org/. Легкість у користуванні мапами (де можна побачити не лише порушення, але і дільниці та межі округів), все ж таки залишає бажати кращого.

Кластеризація (показ на карті великої кількості міток на малому масштабі) не оптимізована, та графічно виконана у досить невдалий спосіб.

Розділи сайта не дороблені. Мапа містить лише частину анонсованої інформації (наприклад, на ній присутні не всі дільниці, а лише приблизно 2/3 з наявних)

Не видно загальної статистики, наприклад скільки всього порушень зафіксовано, тощо.

Проте, стрічка повідомлень про порушень заслуговує на добрі слова, а інколи там зустрічаються справжні шедеври, що дозволяють добре відчути смак цих виборів. Тут проявляється сильна сторона проекту - декілька тисячна мережа спостерігачів, що працюють під координацією «Опори»

 

Проект ElectUA.org

http://electua.org/

Непогана мапа, хоча і не без недоліків (кластеризація міток взагалі відсутня), та статистика одразу на першій сторінці - це власне і є головними сильними сторонами проекту від Інтерньюз. Однак, схоже що головний недолік - це відсутність великої групи помічників, що додавали б більше порушень. Якщо в Опори є своя сітка спостерігачів, а у «Майдану» (див. нижче) є свої активісти, то складно сказати, яким чином буде збиратися інформація про порушення - можливо, більша частина буде надходити від партнерів, тої ж таки Опори, або КВУ.

Оновлено 23.10.2012, на прохання команди проекту ElectUA.org:

Окрім співпраці з ГМ "Опора" та КВУ у проекту є власна мережа журналістів, яка відстежує порушення виборчого законодавства у всіх регіонах України. Також, частина повідомлень надходить безпосередньо від громадян.

 

Проект Майдан-моніторинг: Вибори-2012

http://www.maidanua.org/vybory2012

Інструмент від сайту Майдан - піонерів онлайн-активізму в Україні, на нашу думку, найкраще виконує задекларовані задачі, тобто фіксує та показує порушення.

Не в останню чергу, завдяки вибору перевіреного інструмента - відкритої платформи Ushahidi, що використовувалася для спостереженням за низкою виборів в інших країнах (або в повідомленнях про перебіг війни у Лівії). Наприклад, зображення даних на карті реалізоване значно краще ніж в інших проектах - спосіб, яким Ushahidi кластеризує місця порушень, є найбільш оптимальним.

Також, на відміну від інших, Майдан-моніторинг - це не просто фіксація порушень, але й заклик до дії, з відповідними інструкціями та онлайн-матеріалами для тих, хто збирається робити це сам.

Мінуси: недоліки дизайну, в тому числі занадто обмежене за розмірами початкове вікно для мапи.

TEXTY.ORG.UA — незалежне видання без навʼязливої реклами й замовних матеріалів. Щоб працювати далі, нам потрібна ваша підтримка.

Будь ласка, повідомте нам про ваш внесок на пошту texty.org.ua()gmail.com

Оцінка статті на цей момент: +2/-0
Читати Не читати Коментувати
 
 

Коментарі 1

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!

Виталий Москаленко
ПЕРЕД ВЫБОРАМИ: ГОЛОСУЙ ПРАВИЛЬНО….
"Граждане, послушайте меня!" Е.Евтушенко.

«Голосуй правильно», - вдалбливают пересичному,- «и будет щастя». Актуально правило арифметики: от перестановки слагаемых сумма не изменяется, т.е. как не голосуй, а править бал будет крупный капитал. Такова конструкция этой оборудки. И в который раз обуяет электорат разочарование, как после оранжевого Майдана. Ой ле-ле, опять не правильно голосовали. И впрямь, необычный украинский избиратель. Нет на нашей планете другой такой страны, где один премьер-министр сидит за воровство (уже 14 лет) в США, второй - тоже в буцыгарне. И президент с двумя уголовными судимостями. Депутаты – no coments. Голосуй правильно….Уверяю, что скоро Партия Регионов уйдет в небытие, а вместе нее будет создана новая - старая т.н. партия (клон), которая будет стоять на страже установившегося Порядка (Системы). И снова: голосуй правильно…
Мировая экономика, построенная на принципах либерализма, стала снижать обороты. Наступили времена перманентного кризиса. Расцвет капитализма припадает на середину XX века - мы пропустили эту фазу развития общества. Неолиберальаня рыночная экономика исповедующая оголтелое потребительство и неистовую конкуренцию должна уступить иной модели бытия социума. Если это не произойдет (с какой стати?), то мы сгинем в борьбе за жизненные ресурсы. Не может экономика расти бесконечно, не может!
Посмотрим на неньку - Украину. Мы раздуваем щеки и говорим что «незалежни». В условиях совэцькой империи на долю Украины припадало 5% мирового ВВП, теперь – 0,43%. И никаких предпосылок для экономического взлета. Да если бы они и были внутри страны, то кому нужен конкурент в глобальной экономике. Главные решения принимаются не в Киеве, а в Вашингтоне, Брюсселе, Москве, Пекине. Если смотреть в корень, то в Украине сражаются за возможность дерибана две мега мафии - у одной центр в Донецке (ПР), у другой в Днепропетровске (БЮТ).И связаны они видимыми и невидимыми нитями с силами, которые крутят мировые колеса. Остальные партии правого или центристского толка - это попутчики - прилипалы. Ни одна из них не выступает за смену Системы. Ах да, есть КПУ , как бы идеологическая партия гегемона. Если по правде, то это кучка людей, которая, эксплуатируя левую идею, попадает в ВР. Ах, как хорошо быть депутатом! За 20 лет КПУ не провела ни одной заметной акции ( забастовка, стачка) против эксплуататоров трудового народа. Только, как говаривал вождь мирового пролетариата Вл. Ленин –«политическая трескотня». Ага, еще есть идеологическое ВО "Свобода" – увы, национал-патриоты только волают про коммуняк и клятых москалив, а дел никаких. Ну, хотя бы одного ворюгу-коррупционера мм..м… ущучили. Всего в Украине зарегистрировано более 200 партий. Есть даже партия, которая не скрывает своих устремлений, называется "До корыта"! Еще предстоит гражданам выбирать самого-самого из кандидатов - мажоритарщиков. Слушая (краем уха) их выступления, читая прокламации (краем глаза) трудно представить, что из них могут получиться творцы законов. Как один: слуга народа, строитель песочниц, гречкосеятель, радетель « высокого и вечного». А что: «Обіцянка-цяцянка». Кто попадет в депутаты, то первым делом нужно бабки отбить потраченные на "гречку". А там и приумножить заработанное непосильным трудом. Нет среди них Данко, нет Моисея … Народу нужен пастух, который бы вывел его на хорошее пастбище и не сильно стриг. Только и всего, без всяких «измов».
К вышесказанному хочу добавить, что истории неизвестны факты, когда правящий класс без крови отдал власть и статки. Предпосылок к буржуазной революции в Украине нет, не созрела до борьбы с олигархатом наша базарная буржуазия. Простому люду (малоимущему) революция вовсе не нужна, ибо будут в первую очередь трещать чубы у холопов. Итак, будем голосовать или "пускайте куме бульби та йдіть на дно"? Наверное правильно прислушаться к мудрости житейской:"Якось воно буде, бо ще ніколи не було, щоб якось воно не було". Поэтому: голосуй правильно…