Де в Україні знаходяться найкращі університети? (Інтерактивна візуалізація від ТЕКСТИ.org.ua)

Оцінка статті на цей момент: +15/-0
Читати Не читати Коментувати
  • 410073 Перегляди
  • 45 Коментарі
  • 31/05/2011Дата публікації

Завдяки незалежному зовнішньому оцінюванню (ЗНО) (так, воно все ще діє, не дивлячись на зусилля Табачника) можна об'єктивно визначити, які вищі навчальні заклади - (ВНЗ, або вузи) є найкращими, тобто скласти своєрідний рейтинг вишів. І можливо, вибрати собі той, що підходить по співвідношенню якість/ціна.

Автор: Анатолій Бондаренко

Оновлено, липень 2012 року: новий, більш детальний рейтинг, включно з показниками по кожній спеціальності в кожному ВНЗ, можна подивтися тут: http://chooz-vooz.texty.org.ua/

Подібний вибір - задача не з легких. Необхідно враховувати десяток параметрів: якість освіти, місцезнаходження, ціна навчання, складність вступу, тощо. Нижче знаходиться інтерактивна таблиця, яка допоможе зробити вибір потрібного вузу (у ній представлено більше ніж 500 навчальних закладів).

Також, це доволі потужний інструмент для того щоб швидко ознайомитися із станом справ в українській вищій освіті.

Дані таблиці зібрані завдяки системі "Конкурс", де можна знайти статистику вступної кампанії 2010 року. Ключовим елементом цієї інформації є оцінки з тестів ЗНО. Безумовно, як і всюди у світі подібне тестування не позбавлено своїх слабких сторін, однак з появою у 2008 році ЗНО у нас вперше з"явилася об'єктивна і незлежна оцінка рівня знань учнів (а значить оцінка шкіл, та опосередковано, і університетів).

Як ми розташовували ВНЗ

Пару слів про світові методики створення рейтингів вузів. Як правило, для них використовують соціальні опитування, де студенти розповідають про своє задоволення навчанням в університеті, визначається скільки випускників отримують роботу одразу після навчання, враховуються кількість коштів на одного студента, кількість публікацій, кількість премій тощо.

Тому не варто вважати нашу візуалізацію повноцінним рейтингом - ми враховували для визначення найкращих українських вузів лише один параметер - середній бал ЗНО серед тих, хто подав заяву на вступ до вузу. Однак, він є своєрідною ринковою оцінкою, голосуванням ногами: абітурієнти та їх батьки збирають інформацію про вузи і приймають рішення - йти у той чи інший університет чи ні. Отже, на наше переконання, якщо подивитися на оцінки по ЗНО випускників, що вступають до навчального закладу, то можна визначити місце цього ВНЗ серед інших.

Навскидку, на нашу думку результати вийшли дуже адекватними, ообливо якщо подивитися на перших 20-30 універститетів у таблиці.

З чого складається таблиця

Крім цього, в таблиці міститься середня вартість навчання на рік. Цей важливий параметер підраховувався так - згідно системи Конкурс ми визначали середньозважену (по кількості ліцензованих місць) вартість навчання по всім напрямкам. Також, з табиці можна визначити розмір навчального закладу ("Всього заяв") та гендерне співвідношення (заради економії місця ми вказали лише відсоток дівчат у кожному ВНЗ) - для когось це може стати визначальним критерієм, чому ні?

Також, з таблиці можна оцінити наскільки важко буде пройти по конкурсу (вказана кількість заяв на одне місце для звичайного вступу і по держзамовленню). Увага, з повільним інтернетом таблиця може завантажуватися довго!

Інтерактивність

Зауважте, що по кожному з перерахованих параметрів (всі назви колонок, що містяться у шапці таблиці ) можна зробити сортування. Для цьоготреба клікнути мишою на назву в шапці. Наприклад, клік на "Середній бал ЗНО" розташує всі ВНЗ в порядку збільшення рейтингу, тобто ви побачити хіт-парад "найслабших" навчальних закладів. Так само, можна сортувати по конкурсу, по ціні, по кількості дівчат/хлопців, по містам тощо.

І найголовніше, зверніть увагу на блок з назвою "Панель управління". Цей без перебільшення, магічний інструмент дозволяє робити пошук в таблиці (залишати лише потрібні рядки), виставляючи слайдерами межі для двох важливих параметрів, середньої оцінки ЗНО (який, як ми вже зауважили, відображає рівень ВНЗ) та середньої ціни навчання. Наприклад, якщо виставити мишкою ЗНО більше ніж 170, а ціну 10 000 гривень і меншьше, то можна отримати список відносно дешевих навчальних закладів найвищого в Україні рівня (список дуже цікавий, як виявилося майже всі такі ВНЗ знаходяться у Львові). Примітка - якщо ціна на навчання дорівнює нулю (або немає значення) - це означає що інормація по ВНЗ відсутня.

 

Найкращі ВНЗ України

 

Інструкція: ВНЗ у таблиці можна відсортувати по кожному з критеріїв. Для цього - тисніть мишкою на відповідний напис у шапці таблиці:  "Назва", "Середній бал ЗНО",  "Заяв на 1 місце",  "Заяв на 1 місце (держ.)",  "Середня вартість, гр. на рік", "Всього заяв",  "Жінки, %", "Нас. пункт".

Наприклад, якщо ви один раз клікнете на напис "Середня вартість", то усі вузи розташуються в порядку зростання платні за рік навчання. Якщо клікнете туди ж ще раз, то вузи розташуються в порядку зменшення - від найдорожчого, і далі вниз до найдешевшого.

Також, за допомогою двох слайдерів над таблицею, можна фільтрувати ті ВНЗ, які не вкладаються в діапазони, виставлені на слайдерах (тягніть мишкою двигунці сладерів, поки не отримаєте потрібне вам значення)

Тобто, слайдери задають межі по двом базовим параметрам: по рівню ВНЗ, та по ціні за навчання ( слайдер з написом "Середній бал ЗНО" та "Середня вартість, гр. на рік", відповідно). Вони знаходяться перед таблицею, одразу під назвою "Панель управління". Наприклад, якщо виставити "Середній бал ЗНО" від 171 до 182, а "Вартість навчання" від 0 до 9500 - ви одразу отримаєте список з чотирьох університетів. Саме стільки закладів одночасно мають високий рівень і низьку, менше ніж 10 000 гр, вартість навчання.

ОНОВЛЕНО: Заклади в таблиці можна шукати по окремим словам, що є у назві. Для цього потрібно почати друкувати слово в полі пошуку "Назва". У такий спосіб зручно шукати, серед іншого, ВНЗ по якомусь напрямку, наприклад за словом "банк" ви отримаєте список вищих навчальних закладів, що спеціалізуються на банківській справі.

Наголосимо ще раз, що після кожного такого пошуку по кожній колонці списку, який ви отримали, таблицю можна відсортувати! (клікаючи на назву в шапці таблиці)

Панель управління


 

Додатково: про журналістику даних

Хороша візуалізація допомагає не лише відповідати на питання та вирішувати задачі пошуку серед великої кількості інформації, але й стимулює ставити нові. Насправді, хороша візуалізація може породжувати історії та розпочинати журналістські розслідування.

Які історії породжує ця візуалізація?

- Дуже високе (11 місце) в рейтингу Острозької академії, відносно низька ціна на навчання. Як з'ясувалося потім, в інтернеті є багато гарних відгуків про цей ВНЗ - радимо звернути увагу на нього тим, хто вибирає де вчитися.

- Безперечний лідер по найдешевшому і найякіснішому навчанню - Львів

- Університет розвитку людини "Україна", немов спрут, - має свої представництва у найбільшій кількості міст і містечок країни (наберіть у полі "Назва" слово Україна )

- Хто ця одна єдина дівчина, що вчиться в Феодосійському НКП РВНЗ «Кримський інженерно-педагогічний університет»? Чи не сумно їй там? Чи не варто написати їй листа?

- Чому у відверто слабкому Прилуцькому НКЦ Національного університету водного господарства та природокористування рекордний конкурс по держзамовленню (33 людини на місце)?

- Якщо відсортувати нашу таблицю з ВНЗ по ціні навчання, то дивний заклад під назвою "Мистецький інститут художнього моделювання та дизайну імені Сальвадора Далі" є, як виявляється досить дорогим (подібні нерегулярності легко помітити по випадаючим із загальної картини червоним (або зеленим) стовпчикам в колонці з оцінками ЗНО). Так само непропорційно "дорогими" у порівнянні з рівнем вступаючих є міліцейські заклади та морські академії.

- ... І багато, багато іншого

Цукерка для очей (Інтерактивна карта з більшістю ВНЗ України)

Бонус - карта більш ніж 400-х вищих навчальних закладів України. Вона початково позиціонується на Києві, але її можна збільшувати та зменшувати та дивитися інші міста (тягніть мишкою, це звичайна карта Google).

Точки зеленого кольору - ВНЗ, з високим рейтингом в нашій таблиці. Великі зелені відмітки - це найкращі ВНЗ. Червоні точки - ВНЗ з низьким рівнем. Клікніть на точку для того щоб отримати більше інформації про заклад.

Коли масштаб збільшено, і ви дивитеся на карту всієї України, можна припустити що найкращі ВНЗ в Україні - у Києві та на захід від Києва.

Інші візуалізації ТЕКСТІВ зібрані у спеціальному блозі котрий присвячений журналістиці даних

 

 

Величезна подяка усім, хто вже підтримує діяльність сайту грошима!

Якщо вам подобається те, що ми робимо на ТЕКСТах, не соромтесь підтримати нас фінансово - ми цілеспрямовано збираємо гроші на діяльність сайту.

Сайт TEXTY.org.ua існує завдяки пожертвам читачів.

Фінансова підтримка кожного з вас дуже важлива для нас. Звертаємося з проханням здійснити пожертву на підтримку ТЕКСТІВ.

Наш рахунок на ПейПел: ykarchev@gmail.com

Наш гаманець у гривнях на ВебМані

U336801545841

Гроші на рахунок можна слати і на телефон

096 551 68 93

- це Київстар, телефон тільки для збору пожертв, зв'язатися з нами можна по емейлу texty.org.ua равлик gmail.com

Якщо ви зробили пожертву, то просимо повідомити нас по емейлу texty.org.ua равлик gmail.com і вказати, на яку платіжну систему ви переслали кошти

TEXTY.ORG.UA — незалежне видання без навʼязливої реклами й замовних матеріалів. Щоб працювати далі, нам потрібна ваша підтримка.

Щоб зробити пожертву щомісячною перейдіть сюди. Будь ласка, повідомте нам про ваш внесок на пошту texty.org.ua()gmail.com

Оцінка статті на цей момент: +15/-0
Читати Не читати Коментувати
 
 

Коментарі 45

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!

Клас! Єдине зауваження: вузи саамі можуть визначати, який мінімальний вступний бал є прохідним. Звичайно, тим самим вони свідомо обрізають базу потенціних абітурієнтів, але і на середній бал абітурієнтів це теж впливає - зрозуміло, що середній бал в буде вищими 160ти, якщо це мінімальний прохідний.

ну, подібні дії теж якось корелюють із рівнем вузу, чи не так? :)

Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого на 59 місці?!?!?! та ну конешно......

Почалося :) Ви знаєте, недавно статтю публікувати; спеціально для вас і про вас.
http://texty.org.ua/pg/article/newsmaker/read/28989/Perekonaty_ludynu_faktamy_nemozhlyvo_Chomu_obyvateli_ne?a_srt=&a_offset=14

Так, на 59-му - згідно середнього балу ЗНО. Якщо це місце не відповідає, по вашому, реальній позиції цього ВНЗ в Україні, тоді варто запитати, чому туди проходять діти з відносно низькими оцінками ЗНО. А взагалі, в статті написано чим наша оцінка відризніється від повноцінного рейтингу. Однак в середньому вийшов дуже адекватний інструмент, нмд. До речі, якщо його робити щорічно, він буде ще більш адекватним

Я зацікавився, подивився, які конкурсні предмети у цій Академії: 1. Українська мова та література, 2. Історія України, 3. Іноземна мова або математика.
Подивився на Вашу карту ще раз, і виникла гіпотеза, що за результатами ЗНО Захід, Центр і Київ мають перевагу над рештою регіонів.
Дані про ЗНО-2010 тут:
http://testportal.gov.ua/index.php/text/vidp/
Можна говорити про виразну тенденцію - Захід (крім Закарпаття), Центр та Київ мають кращі результати з Української мови та літератури та Історії України, а ці предмети є конкурсними у дуже багатьох університетах, навіть у тій же Академії.

Якщо я вас правильно зрозумів, то ви вважаєте що Захід Центр та Київ природнім чином краще знає мову і тому має перевагу на конкурсах. Гіпотеза цікава, але якщо дивитися стат-звіт http://datatp.com.ua/2010/ZVITZNO2010.zip - то навскидку, ці три регіона знають краще практично всі предмети, а не лише мову. Конкурувати з ними може лише Севастополь, до речі.

Ще один висновок, навскидку на правах спекуляції: там у звіті є цікаві графіки розподілу кількості балів по різним предметам (кількість абітурієнтів по Y, кількість балів - по Х).

З того, що для ряду предметів це практично симетричний гаусс, припускаю що можливість їх вивчення у різних регіонах - однакова (це наприклад історія, географія, біологія і майже там само укрмова/література). На математиці і фізиці видно що розподіл вже інший (більше високих оцінок - графік більше схожий не на нормальний, а на логнормальний розподіл) - я припускаю через те що десь (в містах?) цим предметам вчать трохи краще.

Ще сильніше видно відхилення від нормального розподілу на прикладі англійської мови - там схоже на суму двох розподілень, два кластера - в одному вчать на рівні 15 балів в середньому за тест з 78 можливих, а в другому - ~30 балів в середньому з 78 можливих.

Так що ваша гіпотеза про укрмову та історію, ймовірно, не проходить - по цим предметам навчання, схоже, однакове на всій території.

Все, окрім Вашого першого абзацу - дійсно спекуляції. Графіки розподілу кількості балів за різними предметами вказують лише на розрив між тими, хто вчиться погано та на відмінно, а не на те, який розрив може існувати між регіонами. Я зауважив, що стандартне відхилення найвище для української мови та літератури, далі йде хімія та англійська мова. Але на цих графіках зосереджуватися не бачу сенсу.

Якщо результати ЗНО за регіонами, на Вашу думку, показують, що Захід, Центр та Київ (Севастополь - це теж місто, звісно) краще здають всі предмети, то випускники з цих регіонів мають перевагу над випускниками з решти регіонів, яких, до речі, більше.

Не погоджуюся. Якщо коротко, форма графіка може доставити нам трохи інформації щодо однорідності/неоднорідності по регіонам (або по іншій можливій розбивці виборки).

Якщо це симетрична одногорба крива- то скоріш за все, є однорідність. Якщо це декілька горбів, як наприклад вже в згаданих мною щодо англійської мови, то скоріш за все виборка набирається з двох різних розподілів, і неоднорідність є.

Необхідно, звичайно, зрозуміти що це за два розподіли - чи це місто/село, чи це два якихось регіони, чи більше ніж два? це можна зробити, лише маючи всі дані по школам, з геогр. прив"язкою. Так само варто зробити по всім іншим тестам.

Тобто, моя аргументація щодо укр. мови(літератури) - я не бачу там серйозних вказівок на те, що є неоднорідність (будь якого походження). Ще раз додам, це все на рівні ІМХО, тому що я нічого не рахував.

Ні, проконсультуйтесь в практиків зі статистики чи економетрики. Як на мене, там сукупності з української мови, історії, математики, фізики, хімії, англійської мови - неоднорідні. Порахуйте для себе. Але про регіони це все одно нічого не скаже, це спекуляції.
Я далі не сперечатимуся, бо не бачу сенсу.
Ваша візуалізація є недосконалою, тому що: а) вона використовує "середній бал" ЗНО, який не є надійним показником; б) вона не враховує регіональних відмінностей результатів ЗНО за низької міграції вступників між регіонами (міграція звідусіль до Києва - виняток).

я краще поспілкуюся із статистиками-теоретиками :)

Шановні панове! Особисто я невимовно гордий з того, що на "Текстах" з"явився ПЕРШИЙ В ІСТОРІЇ УКРАЇНИ РЕЙТИНГ ВИШІВ, СКЛАДЕНИЙ НА ОСНОВІ ОБ"ЄКТИВНОГО КРИТЕРІЮ ОЦІНКИ. Толіку Бондаренку за це мегареспект.

Середній бал ЗНО серед вступників до університету, де понад 10 факультетів - це те саме, що середня температура у лікарні :)
Між престижними (дорогими) напрямами та непрестижними (дешевими) може бути серйозне коливання значень середнього бала ЗНО за напрямами підготовки.
Так що, найкращий університет - це той, якому дістається найкращий людський матеріал? Я так не думаю, люди (вступники та їх батьки) рідко раціонально роблять вибір.

haters gonna hate :)

Щодо людського матеріалу то, однозначно, так!

Ще раз повторюсь, середній бал ЗНО виявився дуже непоганим способом оцінити рівень навч. закладів.

Не думаю, треба все-таки оцінювати "додану вартість", яку мали б створювати університети.
До речі, медичних університетів надто багато у ТОП-25. Вони, звичайно, популярні, престижні, а вступники та батьки переконані в існуванні високих доходів у галузі. Але поряд з ними, якщо виходити зі середнього балу ЗНО, всі інші великі університети та політехніки поставлені у нерівні умови, тому що вони мають непопулярні спеціальності.

Додану вартість безумовно варто оцінити, однак ця задачу важко виконати з тими ресурсами, що є на сайті ТЕКСТИ. Особливо цікаво було б порівняти результат з таблицею, що в статті

А що це таке "додана вартість університету"? І за якою методикою її можна оцінити?

Я це мав на увазі: http://www.qualityresearchinternational.com/glossary/valueadded.htm
Додам, що я не прихильник репутаційних досліджень.

Нічого собі заявочка - "вступники та їх батьки рідко раціонально роблять вибір". Шановний, саме вони якраз і роблять вибір найбільш раціонально. Вступники та їх батьки місяцями, якщо не роками, збирають інформацію - куди краще вступати. Більше того, вони у цьому виборі - вибрати найкращий вуз - зацікавлені кровно. Тому рейтинг, заснований на цих даних, дасть на порядок точніший результат, ніж будь-які інші рейтинги українських вишів, які найчастіше висмоктані з пальця.

Якби вони володіли даними про доходи випускників, їхню кар'єру, то могли б раціонально робити вибір (і то не завжди, тому що на них впливає репутація закладу). Багато-хто дуже помиляється. Взагалі правильно буде обирати "не вуз", а конкретну спеціальність у конкретному освітньому закладі.

Я бачив поділ функцій вузів на три гілки:
- місце, куди можна запхнути дітей після школи на наступні п'ять років;
- місце, де отримують знання і кваліфікацію для майбутньої роботи;
- місце, де можна познайомитись і потоваришувати з людьми, які потім стануть у пригоді в майбутній кар'єрі.

Різні вузи по різному виконують ці функції, не всі ставлять перед собою навіть ціль виконувати всі три функції, а зосереджуються на одній якійсь.
Але й цілі абітурієнтів і їхніх батьків можуть бути геть різні - комусь потрібне перше, комусь - третє, а перше зовсім не принципово. Тому, коли Ви ведете мову про "вибір накращого вузу", то одразу постає питання - найкращого для чого? оптимального по якій з функцій?

Ключовою проблемою всіх методик об'єктивного оцінювання є питання валідності, тобто чи дійсно ми можемо робити висновки, які ми робимо на основі параметра (чи сукупності парментрів), який ми обрали. Он шановний Дмитро вважає, що обраний параметр (середній бал ЗНО) не є достатнім, щоб робити висновки щодо якості вишів, а вважає, що потрібно аналізувати значення рівнів заробітних плат випускників. Теж цікава думка (якщо не брати до уваги, що такої інформації у нас не просто немає, а ми ще й не можемо її отримати :)) - можна вже починати академічну дискусію щодо методології. :)

А якщо серйозно, то я хочу сказати наступне - дійсно не потрібно абсолютизувати будь-які формальні рейтинги і оцінки (це лише інформація для роздумів, а не істина в останній інстанції), однак наявність хоч трішки адекватних рейтингів - це вже добре.

Повністю погоджуючись, хочу лише додати. Справжнім рейтингом може бути лише рейтинг справжніх рекрутингових фірм коли вони в нас з'являться, і стануть організованими та цівілізованими. Все інше - намагання оцінити за якимись побічними критеріями та пов'язатиїх у своїй уяві з рейтингом універсітету.
Я згоден, що універсітет, що вчить математиків та економістів завжди буде в програшу по конкурсу перед економічним універсітетом. Треба окремі спеціальності порівнювати.
Чому медичні інститути мають таку популярність, ніколи не міг зрозуміти, адже більшість випускників сидить потім на 900гр і не має підробітку.
Але усе одно, розподіл вузів по середньому балу ЗНО - цікаве и корисне дослідження.

Я не можу сказати точно, оскільки вступав ще до введення ЗНО, але в могилянці традиційно конкурс на природничий та гуманітарний факультети був в рази меншим ніж на право, економіку та ІТ. Тобто, на право, наприклад, конкурс на одне місце міг бути десь 15-16 людей, а на, скажімо хімію - не дотягувати і до двох.
Тобто Могилянка як раз вписується у описану вами модель, і тим не менше все одно на першому місці. Так, що принаймні на прикладі одного вишу, емпірично ваша теорія не підтверджується.
І взагалі, стаття взагалі ніде не говорила про те який університет найркащий, вона лише запропонувала певний рейтинг, створений на основі реально об'єктивних критеріїв, на основі якого кожен може робити свої власні висновки.

Як на цьому сайті посатвитися трійку плюсів? :) Прекрасна стаття, простий і обєктивний метод. Рекламую.

Мегасупер!
Тепер питання - а таке можна зробити для шкіл? Тобто в іншу сторону - випускники яких шкіл отримують найкращі результати на зно?

Дуже радий, що дані, на основі яких можна робити такі чудові інструменти є у вільному доступі!

Я про це думав - це дуже цікаво, але це ще на два порядки більше даних, ніж по ВНЗ. можна в принципі потихеньку починати з великих міст, однак є одна проблема: як мені сказали, в 2008 році дані по школам містили ідентифікатори шкіл. Дані за останній рік, 2010 (http://datatp.com.ua/2010/ZNO2010.zip) - анонімізовані, у них немає способу визначити про яку конкретну школу йдеться (кажуть, що після 2008 року стояв такий голосний стогін директорів "дутих" шкіл, правда про яких вийшла назовні, що зрештою дані анонімізували - це до речі може бути темою цікавого журн. розслідування )

Якщо хтось має доступ до повного набору даних по школам, з адресами (або хоча б назвами), будемо дуже вдячними за допомогу. Цікавими є дані за будь який з 2008, 2009, 2010 рік.

Проте, я можу помилятися, і можливо десь все це у повному вигляді лежить у вільному доступу (все що я поки чув - лише чутки)

В принципі я б міг «потихеньку починати» зі Львова, який мене найбільше цікавить. Подивлюся ввечері, чим зможу допомогти.

А де лежать дані за 2008 рік?

Дякую! подивлюся у якому вони вигляді

все ок, є прив'язка до конкретних шкіл, ще раз дякую за лінк

Це я затупив трохи. У вказаному файлі є дані з прив'язкою до конкретних шкіл. Дані є по тестам по усім предметам, трохи жаль що на рівні окремої школи немає усіх результатів в деталях, а лише відсоток оцінок в діапазонах. Які трохи дивно вибрані та неоднакові за величиною, на них розбито інтервал від 100 до 200. Однак рейтинг кожної школи зробити можна (по кожному предмету)

osm-спільнота вказала напрям, де можна знайти дані про школи (за лінком про Львів, але решта регіонів за аналогією) - http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=168743

я собі правда слабо уявляю, як це все технічно зв’язати докупи, але рейтинг шкіл на основі результатів зно - це була б бомба!

Якщо у вас ще є бажання долучитися, наприклад, до створення рейтингу шкіл для Львову, напишіть мені на devrand AT gmail DOT com, я розкажу що можна починати робити

Спробував і ось результат:
Львівські школи: де найкраще вчать англійську? http://blog.rushchak.com/2011/07/15/schools-of-lviv-english-zno-result/

Без інфографіки, але задоволення отримав :)

п.с. а можна якось підписатися на отримання повідомлення про коменарі до статей, які відкоментив? Чи я в танку?

Дуже класно!
Взагалі то відповіді на вашиі коментарі повинні приходити вам на мило автоматично, подивіться - може вони в спам потрапляють?

не приходять, і в спамі немає теж.

У вас на карте на месте Одесского Национального университета отмечен Одесский Национальный Медицинский университет, а Одесский Национальный университет не отмечен вообще.

Дякую, я виправлю. Координати ВНЗ - це найменш точна частина - вивірити вручну усі дані досить складно. Відсотків на 90 вони відповідають дійсності, а решту "виловимо" з часом, за допомогою таких коментарів як ваш

Я, почему-то, в Харькове не нашел многого.
Например, зооветеринарной академии в районе М.Даниловки или сельхозакадемии им.Докучаева в районе Рогани. Это просто явно видно, ведь они отдельно стоят. В центре так напихано, что можно и пропустить. Я фармакадемии не нашел, например, но м.б. плохо искал.

Цікаве дослідження. Шкода, що зіпсували його назвою. Знаходиться може лише те, що загублене. Якщо ви про географію, то могли б спитати - де розташовані або просто "Які виші найкращі?" У списку ж не лише університети, є академії, інститути.

Так, краще було написати "Як знайти ...", однак вже міняти не хочеться, через те що лінк розійшовся

Дуже радує що в Україні так багато вузів і стільки різноманітних напрямків підготовки, є і правда з чого вибрати. Але більше цікаві ті вузи, які можуть запропонувати суміщені спеціальності, адже набагато цікавіше і ефективніше отримати професію яку можна застосувати в різних галузях.Подруга вчиться в НФаУ, на економіста, говорить їй дуже подобається та й напрямок досить перспективний, може університет і не дає всіх знань для того щоб відразу отримати високу посаду, але база дуже гарна, напрямків для отримання хорошої посади набагато більше, до того ж аптечна справа в наш час дуже перспективне і прибуткове спрямування.