"Небезпечні ідеї": електронні гроші, які можуть випускати усі, замість центробанку. В Неті це вже працює.

Оцінка статті на цей момент: +3/-0
Читати Не читати Коментувати
  • 193787 Перегляди
  • 18 Коментарі
  • 11/05/2011Дата публікації

Bitcoin - безкоштовна система електронної валюти, яка повністю децентралізована - не потребує центральних серверів або третіх сторін для підтвердження угод. Мало того, завівши акаунт ви самі генеруєте свої гроші, тобто ви це і є центробанк. Кількість грошей залежить від технічних характеристик вашого компютера. Потім ці гроші можна обміняти на цілком реальні бакси.

Автор: Анатолій Бондаренко

Ми живемо у світі ментальних моделей, які часто плутаємо з фізичною реальністю; багато речей сприймається нами як даність, що існувала завжди - у той час як вони є ні чим іншим, як умовністю - а точніше, домовленістю між людьми.

Прикладами таких домовленостей є наприклад, устрій держави (у нашому випадку, недовершена пародія на демократію), або економічно-фінансова модель, у банківській системі якої гроші контролюються центральною установою - держбанком країни.

Ось приклад того, наскільки ми не звикли виходити за рамки звичних конструкцій, які ми спостерігаємо щоденно: мало хто задумувався над тим, що гроші у діючих банківських системах у більшості країн світу створюються головним чином з боргу: так, держбанк у значні мірі створює гроші за допомогою боргових розписок держави (облігацій), а людина, що бере кредит під заставу нерухомості розміром в 100 000 одиниць, дає можливість комерційному банку створити у цій системі близько 1 млн нових грошей (приклад є умовним).

Багато інтелектуалів, особливо після кризи 2008 року, закликають задуматися над тим, що централізована валюта, класична банківська система не в змозі ефективно працювати в існуючих тепер нових умовах. Справа навіть не лише у тому, що більшість грошей у світі - спекулятивні.

Американський медіа-критик та письменник Дуглас Рушкофф порівнює гроші з операційною системою економіки, і стверджує, що лише стара модель самотуж не здатна добре працювати в умовах, коли завдяки інтернету стало можливим створення нової вартості за допомогою дешевих/доступних інструментів- подумайте про ноутбуки за 300 доларів, на яких можна робити вартісний інформаційний продукт - та швидко обмінюватися такою вартістю напряму, без посередників.

У нашому випадку, є ще одна причина задумуватися над альтернативними грошима: кричуща неефективність та корупційна природа державного управління в Україні, коли бюджети складають лише для того, щоб їх можна було "розпилювати".

Децентралізована, не залежна від держави валюта, яка створюється безпосередньо людьми, дає альтернативу - у першу чергу ментальну, і змушує більше людей задуматися над тим, чому ми повинні годувати своїми податками (одна з причин існування централізованих грошей у державі - можливість легко збирати податки) армію жадібних і некомпетентних чиновників?

Яка розумна є альтернатива

Насправді, вже зараз - якщо трохи придивитися - навколо нас діє досить велика кількість альтернативних, недержавних валют. Більшість з тих, хто працює в інтернетах, чули про такі платіжні системи як PayPal - які по суті своїй є електронними грошима. Або WebMoney, де навіть існують свої власні назви для електронної валюти.

Внутрішні валюти діють в популярних масових онлайнових рольових іграх (MMORPG) типу "World of Warcraft", і в соціальних мережах - таких як Facebook, і за них можна купувати віртуальні "блага" на кшталт електронних подарунків або додаткових "фішок" для онлайнових ігр.

При цьому, саме такі іграшкові, "віртуальні гроші" чи не найкраще демонструють той факт, що успіх будь якої валюти залежить лише і тільки лише від віри людей у їх "купівельну спроможність": як тільки набирається достатня кількість учасників, які можуть у віртуалі придбати щось для себе цінне за ці "іграшкові гроші", в мережі одразу з"являється обмінні майданчики, де ці віртуальні валюти можна придбати - продати за твердий кеш у скажімо, цілком реальних баксах.

Є цілий ряд успішно діючих локальних валют - від місцевих грошей, які у свій час запустив в обіг мер міста Курічіба у Бразилії (цей дуже успішний проект у свій час дозволив створити тисячі нових робочих місць у місті), до тайм-доларів у низці місцевих громад в США, на які можна придбати послуги або їжу у місцевих закладах харчування, заробивши їх завдяки погодинні роботі на користь громади міста.

Загалом, подібні альтернативні валюти - цікава тема для окремої статті.

Зустрічайте Bitсoin: діюча Р2Р-валюта (майже як торренти або скайп)

Всі перераховані вище типи валют, і "тверді", і віртуальні мають одну спільну рису - вони вимагають інсування якоїсь центральної сутності, яка б контролювала кількість та справжність грошей в системі. Відповідно, вони мають вбудований "напрямок атаки" - такі валюти контролює той, хто контролює центральну установу.

Відомо, що торренти або скайп працюють тим краще, чим більше людей беруть участь у процесі. Учасники не використовують (окрім початкової стадії) центральні установи (сервери) а зв'язуються один з одним напряму.

За аналогією з такими Р2Р сервісами, а також завдяки бурхливому розвитку криптографічних протоколів для створення електронних валют в останні декілька десятків років, наразі ми дуже близько підійшли до децентралізованої, незалежної від жодної установи, захищеної валюти - яку створюють всі учасники системи. І найбільш вдалою реалізацією таких ідей на сьогодні є Bitсoin - яку в 2009 році започаткував японець Сатоші Накамото.

Bitcoin - безкоштовна система електронної валюти з відкритим кодом, яка повністю децентралізована - не потребує центральних серверів або третіх сторін для підтвердження угод. Мало того, завівши акаунт ви самі генеруєте свої гроші, тобто ви це і є центробанк. Кількість грошей залежить від компютера.. Користувач зберігає свій електронний гаманець у себе на компьютері (ні у кого іншого копій даних з такого гаманця немає), та проводить і приймає платежі напряму з іншими користувачами.

P2P - протокол допомагає перевірити, чи не використовуються підробки та подвійна проплата одною і тою ж електронною "монетою" (це досягається за допомогою того, що всі транзакції публічні, і до кожної "монети" дописується у зашифрованому вигляді історія всіх її "обмінів", таким чином не потрібна кредитна компанія, яка у класичних платіжних системах постійно підтримує історію та оновлює баланс вашого рахунку).

Розпочати працювати з Bitсoin досить просто - заходьте на сайт http://www.bitcoin.org/, зкачуйте собі на програму-клієнта (яка одразу починає генерувати невелику кількість електронних грошей та підтримує ваш гаманець). На цьому сайті - початкова інформація щодо системи. Тут можна завести собі екаунт онлайн, не скачуючи програму. Також є список сайтів, де можна придбати або обміняти гроші з системи BitCoin. Тут - детальна технічна та інша інформація, про те як система влаштована.

Хоча BitCoin має свої слабкі сторони (головна з них - це можливе розкриття анонімності платежів, хоча зробити це досить складно), однак вона на порядок більш захищена, ніж усі електронні системи платежів (окрім можливо eCache, з якою можна працювати лише через анонімну мережу серверів Тор).

Однак найгловніше це те, що BitCoin вже знайшла свій відгук у серцях тисяч користувачів, і починає набирати висоту - вже є багато "обмінних майданчиків", позабіржовий ринок, де можна обміняти її на інші види електронних грошей. На сьогодні існує десятки сайтів та сервісів, що приймають оплату своїх послуг у біткойнз.

Найближчий час покаже, наскільки вдалим буде проект, однак схоже він з'явився в потрібний момент - наразі існує колективне бажання мати захищену від цензури, децентралізовану, анонімну та захищену електронну валюту.

Стратегічна мета спільноти BitCoin - поступово розширюватися, не створюючи особливого шуму та не привертаючи уваги до себе з боку урядів, щоб стати справжньою альтернативною валютою широкого ужитку. На цьому етапі мережу BitCoin неможливо знищити (без знищення усіх комп'ютерів з клієнтами учасників) однак за умов гарної координації можна завдати відчутного удару по обмінним майданчикам, де bitcoins обмінюють на інші валюти.

Вже тепер дуже поважна організація EFF збирає кошти на свою діяльнсть через BitCoin. Ну і не зайве сказати, що відсьогодні ми також починаємо приймати пожертви на діяльність нашого сайту через цю систему: перевести кошти з вашого рахунку у BitCoin для ТЕКСТИ.org.ua можна на адресу: 12A3CXQop4ofhJWTmdfffC1m2F5vVu1Wq1

TEXTY.ORG.UA — незалежне видання без навʼязливої реклами й замовних матеріалів. Щоб працювати далі, нам потрібна ваша підтримка.

Будь ласка, повідомте нам про ваш внесок на пошту texty.org.ua()gmail.com

Оцінка статті на цей момент: +3/-0
Читати Не читати Коментувати
 
 

Коментарі 18

Для того, щоб писати свої коментарі, залогіньтесь! Якщо ви не маєте логіну, тоді спочатку зареєструйтесь, щоб його отримати!

Полку либертарианцев прибыло!
А электронные деньги - дело хорошее внутри виртуала. А в реале ВЫ все равно должны их обменивать на реальные.
Успехи телекоммуникации и IT многие функции государства существенно урезают. Но не до такой степени, как это иногда описывается.

я б так сказав, що електронні гроші - хороша справа всередині реала - коли є паралельна система реальних грошей (останніх в ідеалі повинно бути багато, у всіх сенсах)

you better go get some more real money, instead of complaining they aren't good enough :-D :-D

скік я вже перечитав ідей про якісь купони, "погодинний обмін послугами" і іншу хуєту. в принципі ця версія більш довершено звучить зі всі, що я раніше бачив.

реальність така, що єдиний варіант віртуальних грошей, що будуть в обігу - це буде шось типу facebook credits і тд. інше залишиться для лібертаріанських мрійників)))

Розкажіть про гроші Фейсбуку, тільки без матюків

Це прекрасно, насправді.

В "реальному" світі цілком уявляю наступне рішення. У вас є смартфон і ви хочете придбати товар у продавця, що підтримує Bitcoin.

Продавець на льоту генерує для вас qcode (відображаючи на екрані чи друкуючи на папері), що містить закодовану адресу для переказу грошей та всі дані про товар. Ви скануєте смартфоном, відповідне ПЗ розшифровує все це і пропонує провести транзакцію.

Для надійності можна навіть скористатися Clearcoin чи ще якимось escrow сервісом.

Очевидно, що чеки в такому разі будуть не фіскальні, втім для мережі, що принципово будується на базі довіри, це не важливо.

Если бы Вы дальше описали, следующую транзакцию.
Продавцу надо купить товар у поставщика, который не підтримує Bitcoin. Его действия.
Я уже не говорю о потребности расширить магазин, заплатить налог, взятку проверяющему и другие подобные ситуации.

Як відомо, хабарі можуть брати навіть "борзыми щенками". Так що можливо скоро почнуть приймати і BitCoin. :о)

По суті це все значної мірою залежить від віри - чим більше людей будуть вірити, що біткоїн може виконувати функцію грошей, тим краще він буде її виконувати. Я не бачу в цьому плані такої вже принципової різниці зі звичайним безналом, особливо коли мова йде не про основні світові валюти.
1. Ви живете в Україні, у вас є товар і покупець хоче купити у Вас його безналом за мексиканські песо.
2. Ви живете в Україні, у вас є товар і покупець хоче купити у Вас його за BitCoin.
Імхо ці дві ситуації між собою відрізняються не дуже принципово.

Тогда я и Вам повторю вопрос.
За товар можно расплатиться чем угодно. Я интересовался, как Вы организуете оборот.
А самый главный вопрос - инвестиции.
Когда вместо банков, эмитировавших свои банковские билеты, функции эмиссии перешли к государству? В первую очередь - из-за резкого роста инфестиций. Как это организовать не средствами государственной эмиссии пока не смогли рассказать даже самые ярые либертарианцы.
Все ограничивается единичной операцией. Кто-то хочет купить, а кто-то продать.

Так я ж не дарма згадав про мексиканські песо - за квартиру ними не заплатиш і хліба не купиш. Просто потрібно конвертувати одні гроші в інші, якими можна розплатитись в даному випадку. Причому конвертуються і безготівкові песо, і, наскільки я розумію, Bitсoin. Повна аналогія.
Держава перетягла на себе фунцію грошової емісії, оскільки приватний банк може й збанкрутувати, а як може збанкрутувати ціла держава? З точки зору економістів 100-150 років тому це абсурд. Однак в нинішніх умовах ми бачимо, що це цілком реально. Відповідно державна монополія на грошову емісію перестає бути абсолютно виправданною.
Я не є ярим лібертаріанцем і зовсім не проти державних грошей (особливо у власному гаманці :)), я просто за демонополізацію в цій галузі. Плюс, як я нижче написав, для мене це дуже цікавий соціальний експеримент.

Звісно, в контексті вашого розуміння мети існування подібних грошей та суті лібертаріанства (принаймні того, що можна побачити з коментарів), описане вами не виглядає «можливим» на практиці.

Але це не так. Обмін BTC на інші валюти вже існує, тому принципово використання їх не відрізняється від того аби я зайшов у місцеву крамницю з бразильськими реалами. Це вже особистий вибір продавця та наявність технічних можливостей, чи приймати їх, і що потім робити (обміняти, зберегти, видати здачу і т.п.).

Щодо інвестицій та нішого, то коли я читав про механізми емісій та зміни вартості BTC, на мій аматорський погляд вони видалися досить продуманими та масштабованими.

На мій погляд, ви також дещо помиляєтеся щодо причин монополізації випуску грошей державою (хоча банкам і залишили бонус у вигляді ставки резервування), та це вже інша розмова.

Если общество сможет так организоваться, что будет эмитировать собственную валюту, свободно конвертируемую в другие свободно конвертируемые валюты, я буду только "За".
Однако, степень самоорганизации в виртуале намного превосходит то, что мы видим в реале. Именно поэтому я не считаю реальным такую свободную конвертацию.
Да и то сказать, это до виртуальных денег нормальные спекулянты не добрались о)))
Именно потому и не добрались, что нет свободной конвертации.

Особисто мені всі ці віртуальні валюти цікаві перш за все тим, що вони наочно демонструють готовність людей довіряти один одному. Розповім як я останній раз купував товар за вебмані. Вдень зв'язався з магазином, уточнив наявність, мені виписали рахунок у вебмані, я його оплатив і ввечері приходжу до них в офіс за товаром. Далі відбувається наступна розмова:
- Мені потрібен такий-то менеджер.
- Його зараз немає, він вийшов. Ви за товаром?
- Так.
- В'ячеслав?
- Так.
- Карта пам'яті на 16 гігабайт?
- Так.
- Сплачували по вебмані?
- Так.
- Ось, тримайте. Розпишіться про отримання ось тут.

Підкреслюю, що в мене не перевірили ні документів, ні телефон, ні номер рахунку - нічого. Але я сплатив віртуальними грошима за реальний товар і отримав його. Вся ця ситуація демонструє імхо дуже високий рівень довіри учасників один до одного.

Ви тут дуже цікаве питання заторкнули: фактично, залишається один ментальний крок щоб перейти до іншої цікавої теми - "економіки довіри", і валют які на цьому засновані.

До речі, не менш цікавий проект (на жаль, він не настільки швидко рсте як біткойн) - це р2р валюта Ripple (https://ripplepay.com/). У цій системі ви самі обираєте собі початкових контрагентів (знайомих, друзів) і кредитуєте їх згідно вашого рівня довіри до них - ці кредити є валютою у системі.

Далі, якщо потрібна транзакція з незнайомим контрагентом, протокол Ripple шукає шлях і вибудовує ланцюжок віртуальних проплат через людей, які одними одному довіряють (аналогія з ІР протоколом).

Однак як я вже сказав, система не надто популярна через проблему старту: немає критично необхідної маси людей щоб валюта стала ліквідною, та люди не йдуть, бо ефективна робота протоколу може початися лише з появою необхідної критичної маси людей.

А ось тут побільше альтернативних і більш скептично налаштованих думок, бо щось цей пост занадто однобоким вийшов:
http://www.quora.com/Bitcoin/Is-the-cryptocurrency-Bitcoin-a-good-idea

Здається десь на текстах це вже хтось писав, або може десь в іншому місці. Альтернативною, дистрибутованою валютою може реально може і мала би стата віртуальна валюта заснована там, де вже попередньо існує "публічний договір" щодо її цінності.
Усілякі засоби міри, юніти обміну на Фейсбук, інших широкопоширених системах, MMORPG виглядають як найбільш резонний варіант в цьому випадку.
Ну або подальше посилення ролі PayPal, WebMoney та інших систем електронних платежів, до такого рівня, що вони зможуть не просто конвертувати валюти, а і зайнятись "друком".

Ще що мене непокоїть: ідея біткойну, де кожен "друкує гроші" покликана застрахувати користувачів від зловживань з боку регулятора. Типу, все обраховує алгорим, відповідно ніхто не може самовільно спонтанно надрукувати купу грошей і тим самим "порушити баланс".
Але суть в тому, що регулятори наділені цим правом не для зловживання, а тому що він реально може принести користь - як ось у випадку з бейлаутами і ситуаціями великих стрибків у курсах. Якщо обвал валюти стався з Біткойном - що робити тоді?

Хотів опублікувати якраз це посилання, але ви мене випередили. Задля справедливості, в коментарях до цієї критичної відповіді є непогані спроби захистити BTC, зокрема спростовується теза про «безкоштовність» створення та стверджується, що дефляція не є проблемою.

спроби захистити Bitcoin в коментах, як на мене, там вдалися

я погоджуюсь з думкою, що десь читав по сабжу - біткойн - це напстер у світі електронних грошей, за яким з'явиться бітторент