Статті

Переважна більшість статей – нашого власного виробництва. Щоправда, є трохи перекладів
Статті

Клон Вікіпедії на службі пропаганди. Як Рувікі переписує реальність для росіян

Росія створила власну енциклопедію Рувікі на базі скопійованої Вікіпедії, щоб перетворити її на керований інструмент пропаганди. Дослідження показує: з майже двох мільйонів статей найчастіше змінюють саме ті, що формують уявлення про війну, окупацію та Україну загалом. Тепер замість війни «воєнні дії», Зеленський — «неонацист», а Марківка — «місто ЛНР». Аналіз цих правок дає змогу побачити структуру російської викривленої реальності й оцінити масштаби зусиль, яких докладає російська влада до її створення.
Статті

Вшанування полеглих героїв. Суперечка в Богуславі показує проблеми меморіалізації в умовах війни

«Наші хлопці заслужили бути на центральній площі міста», — вважає пані Лариса, мама загиблого Сергія Силенка з Богуслава на Київщині. У містечку розділилися думки родичів полеглих і влади щодо місця для меморіалу. У багатьох українських громадах сьогодні точаться дискусії про те, як вшановувати пам’ять полеглих, виникають суперечки між владою і родичами героїв російсько-української війни. Потрібні чіткі правила від держави.
Статті

Чому не іржавіє російська броня. Як Європа рятує зброю і техніку РФ від корозії

Європейські санкції мали зупинити російську військову індустрію, натомість західна хімія стала її «бронею». Без імпортних смол і затверджувачів кораблі, літаки і ракетні заводи швидко покрилися б іржею.Росіяни вигадали десятки схем обходу обмежень — від сербських посередників до естонських «дочок» на кордоні. Результат — мільйони доларів європейської хімічної промисловості досі «консервують» російську зброю, яка щодня атакує Україну. Аналітики медіапроєкту Trap Aggressor аналітичного центру StateWatch дослідили російський ринок лакофарбових матеріалів, постачання сировини для них та обхід санкційних обмежень.
Статті

Виїхали за кордон, мобілізувалися, працюють на Різдво і сидять без світла: що показують дані Google про українців

Публічні дані Google про використання його сервісів дають змогу відстежити, як змінюється цифрова активність людей у різних країнах. Ми проаналізували ці дані для України за період із кінця 2020-го до середини 2025-го, щоб виявити, як ключові події, зокрема повномасштабне вторгнення та енергетичний терор, вплинули на поведінку користувачів.
Статті

Чому наші міста стають беззахисними перед «Шахедами»

Останнім часом російські атаки «Шахедами» і ракетами такі масові, що перевантажують нашу ППО. Також росіяни суттєво вдосконалили «Шахеди», а українські військові та цивільні чиновники вчасно не створили відповідну систему протидії, хоча напрацювання вже були давно. Рано чи пізно Україна таки організує нову антишахедну оборону.
Статті

На дні Каховського водосховища вологи стало менше, але ліс росте (супутникові знімки)

Цей рік кардинально відрізняється від минулого. Менше води, більше викликів для природи. Тexty.org.ua за допомогою супутникових знімків намагалися зрозуміти, як це все позначилося на колишньому Каховському водосховищі.
Статті

Від Малоросії до СВО. Що розповідають про Україну російські підручники з історії

Росія, виявляється, напала на Україну, щоб урятувати світ від апокаліпсису. Про це пише оновлений російський підручник з історії для 11-го класу, виданий у 2024 році за редакцією російського урядовця Володимира Мединського. Автори цього та інших шкільних підручників для старшокласників також стверджують, що український референдум про незалежність був незаконним, у пакті Молотова — Ріббентропа винен колективний Захід, а Російська імперія була найгуманнішою з імперій.
Статті

Понад три роки під обстрілами. Де і коли в Києві прилітає найбільше

Вимальовується четвірка лідерів київських районів за обстрілами. Це Шевченківський, Святошинський, Солом’янський і Голосіївський райони. Найбезпечніше жити на Троєщині. На основі інформації з відкритих джерел ми проаналізували місця і час прильотів по Києву від початку війни. Не всі влучання відображені на нашій графіці — лише ті, про які повідомлялося офіційно. Але, попри це, дані дають змогу побачити певні закономірності.Read in English
Статті

«Звичайні люди з автоматами»: нова книжка Чапая про тих, хто й гадки не мав брати до рук зброю

Вийшла нова книжка «Не народжені для війни» письменника Артема Чапая, який зараз на службі в ЗСУ. Почну з того, що ми, «мирні люди», у боргу перед тими, хто на фронті: і ті, хто живе в Україні, і ті, хто знайшов прихисток за кордоном, і ті, хто, як я, живе в діаспорі багато років, але має в Україні родичів та/або друзів. Важко зрозуміти, «як воно, воювати», поки сам не побачив це зблизька (у мене, як і в значної частини читачів, такого досвіду не було). Щоб пояснити це, а заодно й спробувати збагнути самому, Чапай намагається якнайточніше описати власні почуття.
Статті

«З війни у війну». Киянка розповіла, як евакуювалася з Ізраїлю, не дочекавшись допомоги посольства

Киянка Вікторія Шубіна, яка поїхала в Ізраїль у відпустку на кілька тижнів, опинилася в епіцентрі війни між Іраном та Ізраїлем. Вона розповіла, як їй вдалося повернутися в Україну через Єгипет, коли аеропорти вже не працювали, а морське сполучення було перекрито, і як їй у цьому не допомогли українські дипломати.

Підтримайте нас