Статті

Переважна більшість статей – нашого власного виробництва. Щоправда, є трохи перекладів
Статті

Угорська пропаганда проти України: що поширює режим Орбана

Київ фінансує угорських опозиційних журналістів, щоб ті критикували Орбана. ГУР України взяло під контроль опозиційну партію «Тиса» і тепер разом із Брюсселем намагається замінити угорський уряд на маріонетковий, який слухняно працюватиме в інтересах і Брюсселя, і Зеленського. Ці та багато інших абсурдних повідомлень публікували угорські провладні ЗМІ під час проведення консультативного референдуму щодо членства України в ЄС.
Статті

Темпи просування росіян на фронті в червні 2025 року (карти)

Росіяни знову обіцяли масштабний наступ цього літа. Проте аналіз червневого просування ворожої армії показує інше: найактивніші атаки зупинялися після кількох днів, а проривів було менше, ніж у попередні роки. Texty.org.ua проаналізували темпи і напрямки ворожого наступу в червні й на початку липня: де було найнебезпечніше, де працює лише пропаганда, а де фронт справді посунувся після тривалої паузи.
Статті

Не тільки директор БЕБ. Топ-трійка недоброчесних конкурсів на вищі держпосади в Україні

7 липня уряд одностайно і під надуманим приводом відмовився призначати Олександра Цивінського, обраного на відкритому конкурсі, директором Бюро економічної безпеки. Раніше призначені урядом члени комісії з добору намагалися зірвати її кворум. Це обурило бізнес і громадські організації, а провідні ділові асоціації звернулися до президента України з вимогою призначити обраного кандидата.Проте це далеко не перший конкурс за останні роки, до якого виникає багато питань. Згадаємо лише три найрезонансніші приклади того, як система знецінює ідею відкритого добору на вищі державні посади.
Статті

Не сидять на шиї. Три історії про роботу і бізнес українських жінок у Німеччині

«Сидять на шиї» — цей штамп досі супроводжує українських біженців у Європі. Але офіційні дані свідчать про інше: тільки в Німеччині працює вже понад 300 тисяч українців. Більшість із них — жінки, які після втечі від війни не лише вивчили німецьку, а й відкрили власний бізнес або поєднують кілька робіт. Розповідаємо історії трьох українок, які працюють, платять податки і формують інше уявлення про біженців — як про сильних і відповідальних людей.
Статті

Як боротися з дезінформацією і захищати демократію. Лекція Пітера Померанцева

Європа стикається із загрозами з двох боків: російського та американського. Вплив дезінформації в таких умовах тільки зростає. Що може зробити демократичне суспільство, щоб протистояти таким небезпекам? Про це розповідає відомий дослідник російської дезінформації та журналіст Пітер Померанцев у своєму виступі в Празі. Texty.org.ua пропонують переклад лекції, адаптований у текстовий формат.
Статті

«Тримайтеся, до вас їде наш танчик!»: історія порятунку медиків після прильоту КАБ

Усе почалося з того, що на позиції 106-го батальйону на Лиманському напрямку прилетіла КАБ. На жаль, один із піхотинців загинув, ще одного поранило. Забрати важкого 300-го виїхало троє медиків на М113: командир Кос, мехвод Скол і Потапич.
Статті

Клон Вікіпедії на службі пропаганди. Як Рувікі переписує реальність для росіян

Росія створила власну енциклопедію Рувікі (ruwiki.ru, не плутати з ru.wikipedia.org) на базі скопійованої Вікіпедії, щоб перетворити її на інструмент пропаганди. Дослідження показує: з майже двох мільйонів статей найчастіше змінюють ті, що формують уявлення про війну, окупацію та Україну загалом. Тепер замість війни «воєнні дії», Зеленський — «неонацист», а Марківка — «місто ЛНР».Оновлені статті виправдовують війну, замовчують злочини російської армії та посадовців, легалізують захоплення українських територій і змінюють уявлення росіян про Україну.
Статті

Вшанування полеглих героїв. Суперечка в Богуславі показує проблеми меморіалізації в умовах війни

«Наші хлопці заслужили бути на центральній площі міста», — вважає пані Лариса, мама загиблого Сергія Силенка з Богуслава на Київщині. У містечку розділилися думки родичів полеглих і влади щодо місця для меморіалу. У багатьох українських громадах сьогодні точаться дискусії про те, як вшановувати пам’ять полеглих, виникають суперечки між владою і родичами героїв російсько-української війни. Потрібні чіткі правила від держави.
Статті

Чому не іржавіє російська броня. Як Європа рятує зброю і техніку РФ від корозії

Європейські санкції мали зупинити російську військову індустрію, натомість західна хімія стала її «бронею». Без імпортних смол і затверджувачів кораблі, літаки і ракетні заводи швидко покрилися б іржею.Росіяни вигадали десятки схем обходу обмежень — від сербських посередників до естонських «дочок» на кордоні. Результат — мільйони доларів європейської хімічної промисловості досі «консервують» російську зброю, яка щодня атакує Україну. Аналітики медіапроєкту Trap Aggressor аналітичного центру StateWatch дослідили російський ринок лакофарбових матеріалів, постачання сировини для них та обхід санкційних обмежень.
Статті

Виїхали за кордон, мобілізувалися, працюють на Різдво і сидять без світла: що показують дані Google про українців

Публічні дані Google про використання його сервісів дають змогу відстежити, як змінюється цифрова активність людей у різних країнах. Ми проаналізували ці дані для України за період із кінця 2020-го до середини 2025-го, щоб виявити, як ключові події, зокрема повномасштабне вторгнення та енергетичний терор, вплинули на поведінку користувачів.

Підтримайте нас