Статті

Переважна більшість статей – нашого власного виробництва. Щоправда, є трохи перекладів
Статті

Не сидять на шиї. Три історії про роботу і бізнес українських жінок у Німеччині

"Сидять на шиї" — цей штамп досі супроводжує українських біженців у Європі. Але офіційні дані свідчать про інше: лише в Німеччині працює вже понад 300 тисяч українців. Більшість із них — жінки, які після втечі від війни не лише вивчили німецьку, а й відкрили власні бізнеси або поєднують кілька робіт. Розповідаємо історії трьох українок, які працюють, платять податки та формують інше уявлення про біженців — як про сильних і відповідальних людей.
Статті

Як боротися з дезінформацією і захищати демократію. Лекція Пітера Померанцева

Європа стикається із загрозами з двох боків: російського та американського. Вплив дезінформації в таких умовах тільки зростає. Що може зробити демократичне суспільство, щоб протистояти таким небезпекам? Про це розповідає відомий дослідник російської дезінформації та журналіст Пітер Померанцев у своєму виступі в Празі. Texty.org.ua пропонують переклад лекції, адаптований у текстовий формат.
Статті

«Тримайтеся, до вас їде наш танчик!»: історія порятунку медиків після прильоту КАБ

Усе почалося з того, що на позиції 106-го батальйону на Лиманському напрямку прилетіла КАБ. На жаль, один із піхотинців загинув, ще одного поранило. Забрати важкого 300-го виїхало троє медиків на М113: командир Кос, мехвод Скол і Потапич.
Статті

Клон Вікіпедії на службі пропаганди. Як Рувікі переписує реальність для росіян

Росія створила власну енциклопедію Рувікі (ruwiki.ru, не плутати з ru.wikipedia.org) на базі скопійованої Вікіпедії, щоб перетворити її на інструмент пропаганди. Дослідження показує: з майже двох мільйонів статей найчастіше змінюють ті, що формують уявлення про війну, окупацію та Україну загалом. Тепер замість війни «воєнні дії», Зеленський — «неонацист», а Марківка — «місто ЛНР».Оновлені статті виправдовують війну, замовчують злочини російської армії та посадовців, легалізують захоплення українських територій і змінюють уявлення росіян про Україну.
Статті

Вшанування полеглих героїв. Суперечка в Богуславі показує проблеми меморіалізації в умовах війни

«Наші хлопці заслужили бути на центральній площі міста», — вважає пані Лариса, мама загиблого Сергія Силенка з Богуслава на Київщині. У містечку розділилися думки родичів полеглих і влади щодо місця для меморіалу. У багатьох українських громадах сьогодні точаться дискусії про те, як вшановувати пам’ять полеглих, виникають суперечки між владою і родичами героїв російсько-української війни. Потрібні чіткі правила від держави.
Статті

Чому не іржавіє російська броня. Як Європа рятує зброю і техніку РФ від корозії

Європейські санкції мали зупинити російську військову індустрію, натомість західна хімія стала її «бронею». Без імпортних смол і затверджувачів кораблі, літаки і ракетні заводи швидко покрилися б іржею.Росіяни вигадали десятки схем обходу обмежень — від сербських посередників до естонських «дочок» на кордоні. Результат — мільйони доларів європейської хімічної промисловості досі «консервують» російську зброю, яка щодня атакує Україну. Аналітики медіапроєкту Trap Aggressor аналітичного центру StateWatch дослідили російський ринок лакофарбових матеріалів, постачання сировини для них та обхід санкційних обмежень.
Статті

Виїхали за кордон, мобілізувалися, працюють на Різдво і сидять без світла: що показують дані Google про українців

Публічні дані Google про використання його сервісів дають змогу відстежити, як змінюється цифрова активність людей у різних країнах. Ми проаналізували ці дані для України за період із кінця 2020-го до середини 2025-го, щоб виявити, як ключові події, зокрема повномасштабне вторгнення та енергетичний терор, вплинули на поведінку користувачів.
Статті

Чому наші міста стають беззахисними перед «Шахедами»

Останнім часом російські атаки «Шахедами» і ракетами такі масові, що перевантажують нашу ППО. Також росіяни суттєво вдосконалили «Шахеди», а українські військові та цивільні чиновники вчасно не створили відповідну систему протидії, хоча напрацювання вже були давно. Рано чи пізно Україна таки організує нову антишахедну оборону.
Статті

На дні Каховського водосховища вологи стало менше, але ліс росте (супутникові знімки)

Цей рік кардинально відрізняється від минулого. Менше води, більше викликів для природи. Тexty.org.ua за допомогою супутникових знімків намагалися зрозуміти, як це все позначилося на колишньому Каховському водосховищі.
Статті

Від Малоросії до СВО. Що розповідають про Україну російські підручники з історії

Росія, виявляється, напала на Україну, щоб урятувати світ від апокаліпсису. Про це пише оновлений російський підручник з історії для 11-го класу, виданий у 2024 році за редакцією російського урядовця Володимира Мединського. Автори цього та інших шкільних підручників для старшокласників також стверджують, що український референдум про незалежність був незаконним, у пакті Молотова — Ріббентропа винен колективний Захід, а Російська імперія була найгуманнішою з імперій.

Підтримайте нас