Ринок газу в Україні

Структура споживання

Перша хвиля зменшення об'ємів споживання відбулась у 2009 році. Пояснення цієї "економії" доволі прагматичне — економічна криза, яка зменшила виробництво. Тоді ж з ціллю економії частина підприємств перейшла на вугілля. Стосовно населення, то, незважаючи на постійні заклики до економії, об'єми споживання доволі стабільні. Зменшення частки теплокоменерго експерти пов'язують із масовим переходом населення на індивідуальне опалення, а зменшення газу необхідного для техпотреб газотранспортних та газовидобувних підприємств, — із суттєвим зменшенням транзиту газу через Україну.
млрд куб. м

Джерела походження природного газу

Лише після Революції Гідності Україна почала дбати про енергетичну незалежність. Зниження імпорту у 2009 році також варто пов'язувати з економічною кризою та ростом цін на газ. Незважаючи на постійний шантаж "Гаспрому", європейський газ почали купувати лише у 2013 році і, до того ж, у надзвичайно малих об'ємах. Ситуація змінилась лише тоді, коли неспокій на Сході переріс у воєнне протистояння і Росію визнали країною-агресором. Згідно з даними Нафтогазу" у 2015 році Україна практично не імпортувала російський газ.

Ми почали економити. Справді?

На карті розмір області пропорційний споживанню газу. Економія енергетичних ресурсів, про яку сьогодні говорить уряд, наразі доволі примарна. Регіональний розподіл споживання газу лише підкреслює це. Порівнявши картограми, можна побачити, що так звана "економія" відбулась за рахунок переважно промислових регіонів, де через воєнний конфлікт споживання газу скоротилось більш, ніж удвічі. Тим часом, зміни в інших регіонах або незначні, або взагалі непомітні.
Доходи "Нафтогазу"
Минулого року "Нафтогаз" заробив на реалізації природнього газу майже на 30% менше, ніж витратив на його закупівлю. Щоб покрити різницю, уряд почав друкувати гривні, що частково призвело до обвалу національної валюти. Продавати газ було вигідно лише промисловості, збиток компанія отримала переважно через реалізацію продукту населенню. Щоб збалансувати бюджет і зменшити дотації для "Нафтогазу", з 1 квітня 2015 року ціни на газ для населення збільшили у декілька разів: у три рази для пільгового тарифу й шість — для повного. Тим не менш, у "Нафтогазі" заспокоюють, що лише 18% газу для опалення буде поставлятися за повною ціною — 7,188 тис. грн. за 1 тис. кубометрів. Решта — за пільговою: 36% по 2 994 грн./ткм й 46% по 3 600 грн./ткм.
млрд куб. м
facebook