Ми нанесли на карту найбільші річкові басейни України. Користувачу потрібно клікнути на один з басейнів у меню ліворуч для того, щоб почати працювати з картою.
Після кліку карта прибирає всю зайву інформацію і залишає тільки обраний басейн та іконки (у вигляді «квітки») на ньому. Ними на карті позначені місця, де співробітники Держводагенства забирають воду для аналізів. Якщо у «квітки» рожевіють пелюстки ‒ значить, забруднення перевищує норму. Наблизити карту можна за допомогою подвійного кліку.
Якщо натиснути на іконку, на екрані з’являється нове вікно з графіком та збільшеною «квіткою». На графіку можна відстежити, як змінювалась концентрація речовини-забруднювача в минулому, і якою вона є зараз. Що ж до «квітки», кожна її пелюстка позначає певний забруднювач. На пелюстки можна натискати для того, щоб побачити графік для обраного показника. Блакитний колір лінії графіка означає, що показник знаходиться в межах норми. Рожева частина лінії може мати різні відтінки залежно від того, наскільки показник перевищує норму. Чим лінія яскравіша, тим більшим є перевищення.
Щоб повернутись до попереднього (маленького) масштабу, знову клікніть на міні-карту потрібного басейну ліворуч від основної карти.
Над картою є кнопка «Хто забруднює річки в твоїй області». Натисніть на неї й оберіть свою область зі списку. Ви отримаєте список підприємств, які забруднюють річки у вашому регіоні. Ці підприємства відповідальні за значну частину забруднення в річках. На жаль, даних про точні координати місць, де вони скидають речовини-забруднювачі, в нас немає.
Ви також можете скористатися інтерактивною інструкцією. Відповідна кнопка «Запустити інтерактивну інструкцію з користування картою» знаходиться в нижньому правому куті карти.
В мобільній версії відображається лише загальна картина якості води по басейнах українських річок, тому рекомендуємо переглядати проект на великому екрані (компʼютер, ноутбук).
Після кліку карту можна буде зсунути вліво-вправо та вверх-вниз, щоб побачити приховану частину басейну.
Ми знаємо, що ці підприємства забруднюють воду. Чому вони продовжують це робити?
Підприємства повинні очищувати усю воду, яку скидають у річки. Але часом вони не можуть цього зробити, оскільки мають застарілі технології, а модернізація коштує надто дорого. Іноді необхідне обладнання взагалі відсутнє.
В таких випадках держава може надати підприємству право скидати в річки забруднену воду. Проте, кількість речовин, які вони можуть скинути, обмежують. Вона встановлює «гранично допустимі скиди», скорочено — ГДС.
ГДС потрібні для того, аби поступово зменшувати рівень забруднення. За право забруднювати довкілля підприємства платять екологічний податок. Якщо вони перевищують встановлені норми — то зобов’язані сплатити штраф.
Одна з функцій ГДС — зробити невигідним забруднення річок. В Україні діє державна стратегія екологічної політики. У ній закріплено, що до 2020 року кількість речовин-забруднювачів має зменшитись на 15%. Тому підприємства повинні модернізувати свої очисні споруди, щоб відповідати новим вимогам.
Оберіть свою область зі списку. Ви отримаєте список підприємств, які забруднюють річки у вашому регіоні. Ці підприємства відповідальні за значну частину забруднення в річках. Наприклад, цифра 284.3 біля ПРАТ АК «КИЇВВОДОКАНАЛ» означає, що підприємство cкинуло в річки 284.3 млн кубічних метрів забрудненої води. Нагадуємо, що в 1 кубічному метрі міститься 1000 літрів.